Grāmatvedības nākotne

Grāmatvedības nākotne

Tāpat kā visas nozares un profesijas, arī grāmatvedība laika gaitā strauji mainās. Varbūt mēs šīs izmaiņas ikdienā nepamanām, taču, ja salīdzinām, grāmatveža darbu, kaut vai ar laiku pirms, 10 gadiem un grāmatveža dabu mūsdienās, ir novērojamas būtiskas atšķirības. Pirmkārt, mūsdienās pārsvarā viss notiek elektroniski, nevis papīra formātā un tiek izmantots dažādas datorprogrammas, lai grāmatvežu darbu padarītu maksimāli vienkāršu un samazinātu kļūdas iespējamību. Tā kā mūsdienās tehnoloģijas attīstās vēl daudz straujāk, rodas jautājums, kāda būs grāmatvedība nākotnē un vai tāda profesija kā grāmatvedis vispār pastāvēs?

Mūsdienās tehnoloģijas patiešām ieņem nozīmīgu lomu gan cilvēku privātajās dzīvēs, gan arī dažādās nozarēs. Mūsdienās mums katram mājās ir vairākas ierīces, kas ir jaudīgākas par tām, ko pirms 10 vai 20 gadiem izmantoja tikai profesori laboratorijās. Ja mēs pieņemam, ka tehnoloģijas turpinās attīstīties tikai arvien straujāk, tad mēs varam vien minēt, kādus tehnoloģiskos brīnumus mēs sagaidīsim tuvākajā nākotne’. No vienas puses tas ir labi, jo šīs tehnoloģijas atvieglo cilvēku dzīves, taču tas arī rada satraukumu, jo pateicoties tām daudzas industrijas mainās un pat apdraud to pastāvēšanu. Tas nozīmē, ka daudzas profesijas nākotnē nepastāvēs, un šo profesiju saraktā, diemžēl, ir arī grāmatvedība.

Kaut gan vairāk apdraudēti ir fizisko darbu darītāji, kuriem nav specifisku zināšanu, pastāv pamatota teorija, ka grāmatvedība turpmāko dažu desmitgažu laikā izzudīs vai mainīsies līdz nepazīšanai. Jāsaprot, ka datori tomēr rēķina un skaita ātrāk un precīzāk nekā cilvēki, turklāt tie spēj veikt arvien sarežģītākus aprēķinus, bez cilvēka dalības šajā procesā. Jau tagad tiek izmantotas grāmatvedības programmas, kas veic dažādus uzdevumus, pēc ļoti sarežģītiem algoritmiem. Daudzās programmās pat tiek izmantotas mākslīgā intelekta sistēmas, kas spēj veikt vairākus uzdevumus secīgi, ko var pielīdzināt sava vaida domāšanai. Pagaidām gan zinātnieki un tehnoloģiju nozares eksperti apgalvo, ka ir algoritmi, kurus izveidot nav iespējams, lai gan, pirms desmit gadiem, noteikti zinātnieki apgalvotu, ka nav iespējams izveidot kabatas izmēra ierīci ar 512 GB lielu iebūvēto atmiņu, 8 GB RAM, jaudīgu kameru utt., tāpēc droši apgalvot neko nevar.

Tātad, to, vai grāmatveža profesija pilnībā izzudīs, mēs nezinām, bet, ka tā mainīsies līdz nepazīšanai, gan mēs varam apgalvot pavisam droši. Kāda tad būs grāmatvedība un grāmatveži nākotnē? Droši varam teikt, ka grāmatveža darbs būs nealgoritmisks. Tas nozīmē, ka visus aprēķinus un funkcijas veiks datoru programmas ar algoritmu palīdzību. Grāmatveža galvenais darbs būs pārvaldīt un pieskatīt tehnoloģijas. Ja tagad galvenais, kas jāzina grāmatvedim ir kā vaidot pārskatus un veikt aprēķinus, tad nākotnē grāmatvedis vairāk būs pielīdzinām IT speciālistam, kas prot pārvaldīt ierīces un to programmatūru.

Sliktā ziņa ir tā, ka nākotnē grāmatveža profesija patiešām zaudēs savu nozīmi un daudziem grāmatvežiem nebūs darba, jo vairāku grāmatvežu darbu varēs aizvietot viena programma un viena cilvēks, kas to pārvalda, bet labā ziņa ir tā, ka tas nenotiks tik drīz. Vēl kādu laiku grāmatveži strādās pēc pašreizējiem priekšrakstiem un izmaiņas būs novērojamas ļoti pakāpeniski, līdz ar to, nozare spēs pielāgoties un piedāvājums darba tirgū būs attiecīgs pieprasījumam. Vēl viena labā ziņa ir tā, ka tiem grāmatvežiem, kas jau šodien ir atvērti visam jaunajam un ir gatavi mācīties, tāpat nekur nepazudīs un darbs viņiem būs arī tālā nākotnē.